دکتر محمد حاج ابوالقاسم

درباره: دکتر محمد حاج ابوالقاسم

محمد حاجی ابوالقاسم دولابی
  • تخصص : علوم قرآن و حدیث
  • سابقه تدریس : 27 سال
دوره‌ها
نام دوره
سفیران آسمانی 2
سفیران آسمانی 1

استاد محمّد حاج ابوالقاسم دولابی در سال 1354 در شهر مقدّس مشهد دیده به جهان گشود. وی حفظ قرآن کریم را از شانزده سالگی آغاز کرد و از همان زمان علاقه وافر ایشان به علوم قرآنی مشهود بود.

از سال 1361 فعالیّت­های قرآنی خود را آغاز کرد و از سال 1370 موفّق به کسب مقام­های گوناگون داخلی و بین المللی در رشته­ ی حفظ قرآن شد. از جمله افتخارات  ایشان می‌توان به کسب رتبه­های برتر حفظ کل از کشورهای ایران، سوریه، لبنان، مصر و عربستان اشاره نمود. سالیانی است که به عنوان داور بین المللی مسابقات قرآن شناخته می­شود. وی در سال 1367 وارد حوزه علمیّه شد و تحصیلات خود را تا مقطع خارج فقه و اصول ادامه داد و از محضر مراجع عظام و اساتید بنام بهره جست.

در راستای رسالت تبلیغی خویش در داخل و خارج از کشور به ترویج معارف ناب قرآن و اهل­بیت(علیهم السلام) و تدریس دروس در حوزه علمیّه پرداخت. تحصیلات آکادمیک خویش را تا مقطع دکتری در رشته علوم قرآن و حدیث ادامه داده و در این زمینه مقالات متعددی به رشته­ی تحریر در آورده است.

حضور پر رنگ ایشان در برنامه­ ی تلویزیونی و رادیویی به عنوان کارشناس قرآنی، فعالیّتی مؤثر در راستای ترویج فرهنگ قرآنی به شمار می­رود. تا جایی که ایشان موفّق به کسب نشان­های خادم قرآن در سال1380 و همچین  دریافت نشان فرهنگ و هنر در سال 1390 از دست رؤسای جمهور وقت گردیدند.

در سال 1394 نیز به عنوان نماینده ­ی مجلس خبرگان رهبری شهر زنجان انتخاب گردید. از ایشان ده­ها کتاب، اثر و مقاله علمی در موضوع­های فقه، اصول، قرآن و حدیث منتشر شده است.